מלנומה 01.02.2024

מודל למידת מכונה לזיהוי סיכון להישנות גרורתית מרוחקת של מלנומה

מודל שרידות לחיזוק גרדיאנט נמצא במחקר יעיל לזיהוי נבדקים עם מלנומה ראשונית שנמצאים בסיכון גבוה להישנות מרוחקת וירוויחו יותר מטיפולים אימוניים

תאי מלנומה. אילוסטרציה

הרחבת הזמינות למתן טיפולים אימוניים גם עבור נבדקים עם מלנומה בדרגות IIB/IIC מדגישה את הצורך הקליני בזיהוי נבדקים עם סיכון גבוה להישנות גרורתית ואשר עשויים להרוויח יותר מטיפולים אלה. מטרת מחקר זה היתה לפתח מודל ניבוי זמן-עד-אירוע להישנות של מלנומה.

במחקר רטרוספקטיבי זה נכללו נבדקים שאובחנו עם מלנומה עורית ראשונית דרגה I/II בין השנים 2000-2020 בבית החולים Mass General Bermingham ומרכז הסרטן על שם דנה-פרבר. רשומות רפואיות נסקרו לזיהוי תאריך ההישנות וסוג המלנומה. שלושה סוגים של מודלים של למידת מכונה לניבוי זמן עד הישנות מרוחקת לעומת הישנות מקומית/ללא הישנות אוששו באופן פנימי וחיצוני.

במחקר זה נכללו 954 מקרים של מלנומה (155 מקרים של הישנות מרוחקת, 163 מקרים של הישנות מקומית/אזורית מצומדים ביחס של 1:2 למקרים ללא הישנות).

תוצאות המחקר הדגימו כי הישנות מרוחקת נמצאה קשורה לשרידות ירודה בהשוואה להישנות מקומית/אזורית או מקרים ללא הישנות (יחס סיכונים של 6.21, p<0.001) ובהשוואה להישנות מקומית/אזורית בלבד (יחס סיכונים של 5.79, p<0.001).

מודל שרידות לחיזוק גרדיאנט הדגים תפקוד מיטבי (מדד תאימות של 0.816, שטח תחת העקומה תלויי זמן של 0.842; ציון בריאר של 0.103), באישוש חיצוני.

מסקנת החוקרים היתה כי מודלים של למידת מכונה לניבוי זמן עד אירוע יכולים לנבא באופן אמין הישנות גרורתית של מלנומה מקומית ואף יכולים לסייע בזיהוי חולים שבסיכון מוגבר העשויים להרוויח ביותר מטיפול אימוני.

מקור:

Development and validation of time-to-event models to predict metastatic recurrence of localized cutaneous melanoma. Guihong Wan, Bonnie W. Leung et al. Journal of the American Academy of Dermatology February 2024

נושאים קשורים:  מאפיינים קלינופתלוגיים,  הישנות מקומית/אזורית,  הישנות גרורתית,  ניבוי,  מנלומה,  מחקרים
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו