נגיף הקורונה 13.06.2022

הערכת ייעוץ אלקטרוני לטיפול ב-COVID-19

מה היו דפוס השימוש, כמה זמן עבר מפנייה למומחה ועד למענה ומה היה תוכן השאלות הקליניות בייעוץ אלקטרוני שהופנה אל מומחים לקורונה בקנדה?

רופאה משתמשת באפליקציה. אילוסטרציה

מגיפת הקורונה הגבירה את הצורך בפתרונות וירטואליים חדשניים ברפואה. שירותי ייעוץ אלקטרוניים מאפשרים לרופאים ברפואה ראשונית להעלות שאלות קליניות למומחים באמצעות שימוש באפליקציות מאובטחות מרחוק.

במחקר זה בחנו החוקרים מקרים של ייעוצים אלקטרוניים שהוגשו לקבוצת מומחים ל-COVID-19 על מנת להעריך את דפוס השימוש, השפעה על זמן המענה והפניות ואת תוכן השאלות הקליניות הנשאלות.

המחקר שממצאיו פורסמו בכתב העת Annals of Family Medicine היה ניתוח בשיטות משולבות של ייעוצים אלקטרוניים שהוגשו בין מרץ לספטמבר 2020 באונטריו, קנדה בשני גופי שירות.

ראשית, ביצעו החוקרים ניתוחים תיאוריים של זמן המענה הממוצע וסך הזמן שלקח למומחים לבצע ייעוצים אלקטרוניים. בנוסף, רופאים ברפואה הראשונית מילאו שאלון לאחר הייעוץ האלקטרוני אשר שאל שאלות אודות תוצאי הייעוץ. לאחר מכן ערכו החוקרים ניתוח תוכן אינדוקטיבי ודדוקטיבי של סדרת מקרים על מנת לזהות נושאים נפוצים של שאלות קליניות שנשאלו.

במחקר נכללו לבסוף 208 רופאים ברפואה ראשונית אשר הגישו 289 מקרים של ייעוצים אלקטרוניים.

תוצאות המחקר הראו כי הזמן החציוני למענה של מומחה עמד על 0.6 ימים (טווח – 3 דקות עד 15 ימים). כמו כן נמצא כי הזמן הממוצע שלקח למומחים למקרה עמד על 16 דקות (טווח – 5 עד 59 דקות).

ב-69 מקרים (24%) נמצא כי הייעוץ האלקטרוני הצליח למנוע הפניה למפגש פנים מול פנים.

בניתוח התוכן של 51 מקרים זוהו חמישה נושאי שאלות עיקריים שכללו נקיטת משני זהירות באוכלוסיות מיוחדות ואנשים בסיכון גבוה, הבהרה אבחנתית או צורך בבדיקת COVID-19, הדרכה אודות בידוד עצמי וחזרה לעבודה, הדרכה בנושא ציוד מגן וניהול של תסמינים כרוניים.

מחקר זה מדגים את הפוטנציאל הטמון בייעוצים אלקטרוניים במהלך מגיפה, שכן שירות זה הוטמע במהירות בכל רחבי אונטריו והביא לגישה מהירה של רופאים ברפואה ראשונית ללא מחסומים לחוות הדעת של מומחים.

מקור:

Singh J. et al. Annals of Family Medicine (2022). https://doi.org/10.1370/afm.2807

נושאים קשורים:  מחקרים,  וירוס קורונה,  ייעוץ אלקטרוני,  טלרפואה,  מגיפה,  נגיף הקורונה,  Covid-19
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו