הפרעות פסיכו-עוריות 26.05.2022

שימוש בממריצים ומחלות פסיכו-עוריות

האם מטופלים המתייצגים עם הפרעות פסיכו-עוריות מדגימים שיעורי שימוש גבוהים בתרופות ממריצות ותחלואה פסיכיאטרית נלווית?

הפרעת חיטוט בעור, דרמטילומניה. אילוסטרציה

הפרעות פסיכו-עוריות מיוחסות באופן שכיח לשימוש בתרופות ממריצות, אך קשר זה עדיין לא נחקר עד תום. הספרות בנושא הפרעות פסיכו-עוריות מתמקדת לרוב בהתייצגות הקלינית ובטיפול, ולא באטיולוגיה או בהחמרה של ההפרעות.

מטרת המחקר הנוכחי הייתה לבחון האם מטופלים המתייצגים עם הפרעות פסיכו-עוריות מדגימים שיעורי שימוש גבוהים בתרופות ממריצות ותחלואה פסיכיאטרית נלווית.

במחקר, שממצאיו תוארו בכתב העת Journal of the American Academy of Dermatology, ערכו החוקרים ניתוח רטרוספקטיבי של עוקבת מטופלים עם הפרעות פסיכו-עוריות שהגיעו לקבל טיפול במרכז יחיד. החוקרים הניחו כי במטופלים אלה ניתן יהיה לצפות לשיעורי שימוש גבוהים בתרופות ממריצות ותחלואה פסיכיאטרית נלווית.

לאחר ניתוח בזמן הבסיס של המאפיינים הדמוגרפיים של המטופלים, הוקצו המשתתפים לשתי קבוצות, אלה עם הפרעות פסיכוטיות ואלה עם הפרעות נוירוטיות.

תוצאות המחקר הראו כי 60% מהמשתתפים (מתוך 317 מטופלים) עם הפרעות פסיכו-עוריות השתמשו לאחרונה בתרופות ממריצות ויותר מ-80% (270 מטופלים) היו בעלי רקע של אבחנה פסיכיאטרית נוספת.

קבוצת המטופלים עם הפרעות נוירוטיות (237 מטופלים) היתה צעירה יותר ובה נצפו שיעורים גבוהים יותר של שימוש בממריצים. קבוצת ההפרעות הפסיכוטיות (80 מטופלים) היתה בעלת שיעורים יותר גבוהים של פסיכוזה, תחלואה נלווית ושימוש בממריצים אסורים.

במחקר זה השתתפו בעיקר מטופלים לבנים וייתכן שלא ניתן להכליל את תוצאותיו גם בשל אופיו הרטרוספקטיבי. עם זאת, ממצאי המחקר מראים כי מטופלים עם הפרעות פסיכו-עוריות מציגים שיעורים גבוהים יותר של שימוש בממריצים וסובלים לפחות ממצב פסיכיאטרי אחד נוסף.

מקור:

Richey P. et al. Journal of the American Academy of Dermatology (2022). https://doi.org/10.1016/j.jaad.2021.04.033

נושאים קשורים:  הפרעות פסיכו-עוריות,  ממריצים,  הפרעות נוירוטיות,  מחקרים
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו