עדכונים באטופיק דרמטיטיס בחסות חברת סאנופי 04.10.2021

חשיבות של שליטה ארוכת טווח במחלת אטופיק דרמטיטיס

עומס מחלה גבוה בחולי אטופיק דרמטיטיס מכתיב צורך לשלוט במחלה לטווח ארוך

אטופיק דרמטיטיס היא מחלה דלקתית כרונית של העור, שהביטוי המרכזי שלה הוא פריחה. אך מעבר לפגיעה האסתטית הקשורה בפריחה, המרכיב המשמעותי ביותר שמשפיע על המטופל הוא גרד בלתי נסבל, שלו השפעה משמעותית על איכות החיים של הסובלים מהמחלה. הדבר מביא לפגיעה קשה באיכות השינה, פגיעה תפקודית בחיי היום-יום כדוגמת עבודה או לימודים, והשפעה גם על המשפחה והחברים הקרובים (1). בסופו של דבר התהליך הכרוני והמתקדם של המחלה עלול להביא לפגיעה נפשית, כדוגמת דיכאון או חרדה בקרב החולים, זאת בנוסף לשכיחות גבוהה יותר של מחלות המצויות על הספקטרום האטופי, כדוגמת אסתמה או נזלת אלרגית (2).

הפגיעה באיכות החיים של החולים קשה במיוחד בקרב חולים הסובלים ממחלה בדרגה בינונית-קשה, והחשש המרכזי הוא שהאופי הכרוני של המחלה יביא בסופו של דבר לשינוי מהלך החיים של המטופלים הסובלים ממנה. הדבר עלול להתבטא בשינוי בבחירת מקצוע, הימנעות מלימודים במסגרת של  השכלה גבוהה, ובסופו של דבר אבטלה או הכנסה נמוכה יותר (3). תפקידנו כצוות רפואי הוא לאפשר למטופלים את מימוש מלוא הפוטנציאל שלהם, ולמנוע מהמחלה להשפיע על מסלול החיים שלהם. כיום יש בידינו את האפשרות הטיפולית להתמודד גם עם חולים בדרגה בינונית-קשה, אך כדי לוודא שאכן אנו שולטים באופן רציף במחלה, יש צורך בכלים שיאפשרו לנו ניטור טוב של חומרת המחלה ואיכות החיים של החולים. על כלים אלה לנטר את כלל המרכיבים המשפיעים על החולה, כולל הפריחה עצמה, הסימפטומים המלווים אותה, איכות החיים הכללית והמצב העורי לאורך זמן. ברגע שיש ברשותנו כלים מתאימים, ניתן ביתר קלות לקבוע יעדים טיפוליים, שיאפשרו לנו להתאים את הטיפול למטופל שלפנינו (4).

אילו כלים עומדים לרשותנו כדי לנטר את מידת החומרה של המחלה?

ישנם מספר כלים ואמצעי ניטור שמטרתם להעריך את מידת ההשפעה של המחלה על המטופל עם אטופיק דרמטיטיס (5). שני מדדים שבהם נעשה שימוש באופן שכיח במסגרת מחקרים קליניים הם מדד ה-EASI ומדד ה-SCORAD. מדד ה-EASI הוא מדד אובייקטיבי לחלוטין, ומסתמך על חומרת הפריחה בלבד, ואינו מתחשב בתסמינים מהם סובל המטופל. מדד ה-SCORAD הוא מדד הכולל בתוכו מעבר למדדים הקשורים לחומרת המחלה העורית גם הערכה של הגירוד והפגיעה בשינה. עם זאת, החיסרון הבולט המרכזי של שני מדדים אלה הוא הזמן הרב יחסית שנדרש עבורם, דבר המגביל את השימוש הקליני בהם באופן יום יומי. כדי להתמודד עם מגבלה זו, ניתן להשתמש במדד ה-Investigator global assessment, IGA, שהנו מדד המדרג את חומרת המחלה של המטופל על גבי סולם פשוט לשימוש הנע בין 0 (ללא מחלה בכלל) עד 4 (מחלה בדרגה חמורה) (6). הנוחות של המדד הזה היא גם הסיבה שנעשה בו שימוש במסגרת הסל להכללת תרופות, כדוגמת דופילומב (הסל דורש ציון IGA של 3 או 4 לצורך אישור התרופה). עם זאת, המדד כולל אך ורק התייחסות לממצאים הקליניים בזמן הבדיקה, ולכן אינו מתאים להערכה ארוכת טווח של יעילות הטיפול. ישנם גם מספר שאלונים שמטרתם להעריך את השפעת המחלה על המטופל עצמו, כגון שאלון ה-DLQI. החסרונות בשאלון זה הנם הזמן הרב שלוקח למלא אותו במרפאה עמוסה, וכן העובדה שאינו מותאם לחולי אטופיק דרמטיטיס. כחלופה ניתן להשתמש בשאלון ה-POEMי(Patient Oriented Eczema Measure), שהנו מהיר יותר לשימוש (לוקח כ-1-2 דקות למלא על ידי המטופל), או במידה ורוצים להיות מאוד מהירים ניתן להתייחס רק לחומרת הגירוד על ידי שימוש בשאלון ה-Pruritus Numerical Rating Scale. למרות יתרונותיו הרבים של שאלון ה-POEM, והעובדה ששאלון זה הומלץ בעבר לשימוש על ידי פאנל מומחים, החיסרון המרכזי בשאלון זה הוא שאין בו התייחסות להיבטים רגשיים של המחלה וכן אינו מאפשר הערכה של מידת השליטה במחלה.

מדד ה-ADCT: מדד ייעודי להערכת מידת השליטה במחלה

לאור ההבנה שישנו צורך במדד איכותי ונח שיאפשר את הערכת מידת השליטה במחלה, פותח מדד ה-Atopic Dermatitis Control Tool, או מדד ה-ADCTי(7,8). המדד מבוסס על שאלון קצר של 6 שאלות שהמטופל ממלא, כאשר לכל שאלה ניתן ציון בסולם של 0-4. השאלון בנוי כך שהוא מכסה שישה מרכיבים מרכזיים של המחלה והשפעתם על המטופל בשבוע שקדם למילוי השאלון:

  1. חומרת התסמינים של המחלה
  2. תדירות התקפי הגירוד
  3. עד כמה המחלה מטרידה
  4. פגיעה באיכות השינה
  5. הפגיעה בתפקוד היום-יומי
  6. השפעה על מצב הרוח

השאלון נבדק במספר מחקרים קליניים ועבר וולידציה, ונמצא כי ניתן להשתמש בו במסגרת של מחקרים קליניים להערכת חומרת המחלה. אך אולי חשוב מכך, ניתן להשתמש בו גם במסגרת מפגשים קליניים רגילים עם חולי אטופיק דרמטיטיס, והזמן שנדרש למטופל לענות על השאלות הוא קצר. על ידי מעבר על השאלון ניתן גם לכוון את השיחה עם המטופל להיבטים במחלה שמפריעים לו באופן מיוחד, וכך גם להתאים את הטיפול כדי להתמודד עם הבעיות הייחודיות לאותו מטופל. מניסיוני בשימוש בשאלון למדתי שיש נטייה לצוות הרפואי להפחית במידת ההשפעה של המחלה על המטופל, ולמרות שלעתים נדמה לנו, הצוות המטפל, שמבחינה אובייקטיבית המחלה אינה קשה, למעשה לאחר שמקבלים את תשובות שאלון ה-ADCT מתברר עד כמה המחלה משפיעה על איכות החיים של המטופל. לדבר כמובן השפעה על בחירת הטיפול.

שאלון ה-ADCT הוא קל לשימוש, אינו לוקח יותר מדקה למלא על ידי המטופל (כאמור – שש שאלות בלבד), כך שניתן להשתמש בו גם במסגרת של מפגש קליני במרפאה כחלק מהבדיקה השגרתית לחולי אטופיק דרמטיטיס, והוא מאפשר קבלת מידע חשוב לא רק על מצב העור של המטופלים, אלא גם על פרמטרים נסתרים מן העין כמו פגיעה באיכות חייהם. הדבר יאפשר לכם לקבל החלטה טיפולית מושכלת יותר לטובת המטופלים. שש שאלות ואתם שם.

סימוכין:

1. Bridgman AC, Block JK, Drucker AM. The multidimensional burden of atopic dermatitis: An update. Ann Allergy Asthma Immunol 2018; 120: 603-6.

2. Simon D, Wollenberg A, Renz H et al. Atopic Dermatitis: Collegium Internationale Allergologicum (CIA) Update 2019. Int Arch Allergy Immunol 2019; 178: 207-18.

3. Simpson EL, Guttman-Yassky E, Margolis DJ et al. Association of Inadequately Controlled Disease and Disease Severity With Patient-Reported Disease Burden in Adults With Atopic Dermatitis. JAMA Dermatol 2018; 154: 903-12.

4. Howells LM, Chalmers JR, Cowdell F et al. 'When it goes back to my normal I suppose': a qualitative study using online focus groups to explore perceptions of 'control' among people with eczema and parents of children with eczema in the UK. BMJ Open 2017; 7: e017731.

5. Vakharia PP, Cella D, Silverberg JI. Patient-reported outcomes and quality of life measures in atopic dermatitis. Clin Dermatol 2018; 36: 616-30.

6. Rehal B, Armstrong AW. Health outcome measures in atopic dermatitis: a systematic review of trends in disease severity and quality-of-life instruments 1985-2010. PLoS One 2011; 6: e17520.

7. Pariser DM, Simpson EL, Gadkari A et al. Evaluating patient-perceived control of atopic dermatitis: design, validation, and scoring of the Atopic Dermatitis Control Tool (ADCT). Curr Med Res Opin 2020; 36: 367-76.

8. Simpson E, Eckert L, Gadkari A et al. Validation of the Atopic Dermatitis Control Tool (ADCT(c)) using a longitudinal survey of biologic-treated patients with atopic dermatitis. BMC Dermatol 2019; 19: 15.

נושאים קשורים:  עדכונים באטופיק דרמטיטיס בחסות חברת סאנופי
מאמרים נוספים שיעניינו אותך