עדכונים באטופיק דרמטיטיס בחסות חברת סאנופי 05.09.2021

נתונים ראשונים ממחקר פיבוטלי בדופיקסנט ב-AD מדרגה בינונית עד חמורה בילדים מגיל 6 חודשים

מחקר פיבוטלי בעל חשיבות מכרעת בדופיקסנט® (®Dupixent) (DUPILUMAB) עומד בכל נקודות הסיום העיקריות והמשניות והופך את התרופה לתכשיר הביולוגי הראשון המפחית משמעותית סימנים ותסמינים של אטופיק דרמטיטיס מדרגה בינונית עד חמורה בילדים מגיל 6 חודשים

  • דופיקסנט שיפר במהירות את התסמינים לאחר המנה הראשונה, שיפר את הגרד בתוך שבוע אחד והעלים נגעים בעור בתוך שבועיים
  • יותר מפי שבעה מהמטופלים שטופלו בדופיקסנט בשילוב עם קורטיקוסטרואידים לטיפול מקומי השיגו עור נקי או כמעט נקי בהשוואה למי שטופלו בקורטיקוסטרואידים מקומיים בלבד, בשבוע 16
  • הטיפול בדופיקסנט בשילוב עם קורטיקוסטרואידים לטיפול מקומי הפחית את החומרה הכוללת של המחלה ב-70% ואת הגרד ב-49%
  • התוצאות מבססות את הפרופיל הבטיחותי הידוע של דופיקסנט – התרופה הביולוגית הראשונה מאז ומעולם לאטופיק דרמטיטיס המאושרת כעת למטופלים צעירים  מגיל 6 שנים

פריז וטריטאון, ניו-יורק, 30 באוגוסט 2021 – מחקר פיבוטלי בעל חשיבות מכרעת שלב 3 להערכת דופיקסנט® (דופילומאב) לטיפול בילדים מגיל 6 חודשים עד 5 שנים עם אטופיק דרמטיטיס מדרגה בינונית עד חמורה, שהיא מחלה דלקתית כרונית מסוג 2, עמד ביעדים העיקריים ובכל היעדים המשניים שלו. הנתונים מראים כי הוספת דופיקסנט לטיפול המקובל של קורטיקוסטרואידים לטיפול מקומי  הפחיתה משמעותית את החומרה הכוללת של המחלה ושיפרה את ניקיון העור מנגעים, את הגרד, ומדדי איכות חיים הקשורים לבריאות בתוך 16 שבועות בהשוואה לקורטיקוסטרואידים מקומיים לבדם. דופיקסנט היא התרופה הביולוגית הראשונה המראה תוצאות חיוביות באוכלוסייה צעירה זו, ועודנה התרופה הביולוגית המאושרת היחידה למטופלים בגיל 6 שנים ומעלה עם אטופיק דרמטיטיס בלתי מאוזנת מדרגה בינונית עד חמורה.

הנתונים מחזקים את פרופיל היעילות והבטיחות המבוסס של דופיקסנט בקבוצות גיל אחרות, לרבות שיעור נצפה נמוך יותר של זיהום בעור בקבוצה שטופלה בדופיקסנט בהשוואה לזו שקיבלה פלצבו. במהלך תקופת הטיפול שנמשכה 16 שבועות, למטופלים בדופיקסנט היה סיכוי נמוך ב-50% לפתח זיהום בעור (12% דופיקסנט, 24% פלצבו), ומספר הזיהומים הכולל שלהם היה נמוך יותר ב-70% כמעט (11 דופיקסנט, 34 פלצבו). תוצאות אלה מתווספות לתכנית הקלינית הנרחבת של LIBERTY AD – תכנית מחקרים הקלינים שלב 3 הגדולה ביותר באטופיק דרמטיטיס, בהשתתפותם של כ-3,500 ילדים, מתבגרים ומבוגרים עד כה.

"כאשר ילד מאובחן עם אטופיק דרמטיטיס מדרגה בינונית עד חמורה בחודשים הראשונים לחייו, הדבר יכול להשפיע משמעותית על היבטים רבים של ילדותו. הורים ומטפלים מתמודדים עם האתגר של מציאת אפשרויות טיפול בטוחות ויעילות", אומר ד"ר (M.D., Ph.D.) ג'ון ריד, ראש מחקר ופיתוח גלובלי בסאנופי. "כיום, הסטנדרט הטיפולי עבור אוכלוסיית מטופלים זו הוא טיפול מקומי בסטרואידים וייתכן שימוש במדכאי מערכת חיסון אחרים שיכולים להזיק לעור עדין, ואם השימוש הוא ארוך טווח, עלולה גם להיות השפעה על הגדילה. ביודענו כי לבטיחות חשיבות ראשונה במעלה עבור רופאים והורים בבואם לשקול אפשרויות טיפול לילדים ותינוקות, אנו מעודדים מתוצאות מחקר זה, המראות כי דופיקסנט טיפלה בסימנים ובתסמינים של אטופיק דרמטיטיס מבלי לדכא באופן נרחב את מערכת החיסון, מה שמדגים את הפוטנציאל שיכול להיות לה עבור מטופלים צעירים מאוד."

אטופיק דרמטיטיס היא מחלה דלקתית כרונית מסוג 2, המופיעה לפני גיל 5 שנים בקרב 85%-90% מהמטופלים. התסמינים המגבילים שמהם סובלים תינוקות וילדים קטנים עם  אטופיק דרמטיטיס בינונית עד חמורה נמשכים על פי רוב לאורך בגרותם וכוללים גרד עז ועיקש ונגעים בעור שיכולים לכסות חלק ניכר מהגוף, וגורמים ליובש עורי, היסדקות, אדמומיות או התכהות, היווצרות גלד על העור והפרשות מהעור – יחד עם סיכון מוגבר של זיהומים עוריים. אטופיק דרמטיטיס בינונית עד חמורה משפיעה משמעותית על חייו של ילד קטן ועל חיי הוריו ומטפליו, כולל השפעה על מצב רוחם, דפוסי השינה שלהם ואיכות חייהם. בנוסף, הדלקת מסוג 2 שביסוד אטופיק דרמטיטיס, עלולה לתרום להתפתחותן של מחלות אטופיות אחרות, כמו אסתמה, שיכולות להופיע לאורך חייו של האדם.

"אטופיק דרמטיטיס מדרגה בינונית עד חמורה בתינוקות ובילדים קטנים גורמת מצוקה אדירה למטופלים ולאנשים שמטפלים בהם, המתמודדים עם גרד מכאיב ומתמשך, שגרת טיפול אינטנסיבי יומי בעור, כגון אמבטיות כלור וחבישות רטובות, בנוסף ללילות ללא שינה לילדים ולבני משפחותיהם", אומר ד"ר (M.D., Ph.D.) ג'ורג' יאנקופולוס, נשיא והמדען הראשי של ריג'נרון. "למעשה, בתחילת המחקר, המחלה כיסתה למעלה ממחצית גופם של הילדים וכמעט שליש מהם נאלצו להשתמש במדכאי מערכת החיסון. הנתונים מראים שדופיקסנט הפחיתה דרמטית את השפעתה של אטופיק דרמטיטיס על חייהם של ילדים צעירים אלה ומשפחותיהם, על ידי סילוק הנגעים מהעור במהירות, שיפור הגרד ושיפור התוצאות הנצפות במטופלים, כולל שינה וכאב בעור. למעשה, המטופלים שטופלו בדופיקסנט חוו כמעט 70% פחות זיהומים עוריים בהשוואה למטופלים בפלצבו."

המטופלים קיבלו דופיקסנט כל ארבעה שבועות (200 מ"ג או 300 מ"ג, בהתאם למשקל הגוף) במשולב עם קורטיקוסטרואידים לטיפול מקומי או קורטיקוסטרואידים לטיפול מקומי לבדם (פלצבו). נקודות הסיום הראשוניות שהוערכו היו שיעור המטופלים שהשיגו ציון הערכה כוללת ע"י החוקר (IGA) 0 (ללא נגעים) או 1 (כמעט ללא נגעים) ו-75% שיפור במדד שטח דלקת העור וחומרתה (Eczema Area and Severity Index - EASI-75). הניתוח העיקרי שהוגדר מראש הראה כי מבין המטופלים שטופלו בדופיקסנט, כעבור 16 שבועות:

  • 28% השיגו עור ללא נגעים או כמעט ללא נגעים בהשוואה ל-4% עם פלצבו (p=<0.0001), שהייתה היעד העיקרי.
  • 53% השיגו שיפור כולל של המחלה בשיעור של 75% או יותר מנקודת ההתחלה, בהשוואה ל-11% עם פלצבו (p=<0.0001), היעד העיקרי המקביל מחוץ לארה"ב.
  • שיפור של 70% בממוצע מנקודת ההתחלה במדד שטח דלקת העור וחומרתה (EASI) בהשוואה לשיפור של 20% בקבוצת הפלצבו (p=<0.0001).
  • שיפור של 49% בממוצע מנקודת ההתחלה בגרד בהשוואה לשיפור של 2% בקבוצת הפלצבו (p=<0.0001).
  • שיפור מובהק במדדים של התוצאות הנצפות במטופלים (לרבות שינה, כאב בעור ואיכות חיים הקשורה לבריאות) וגם באיכות חיים הקשורה לבריאות לפי דיווח המטפל.

המחקר הראה תוצאות בטיחות דומות לפרופיל הבטיחות הידוע של דופיקסנט באטופיק דרמטיטיס. בתקופת הטיפול של 16 השבועות, שיעור האירועים החריגים הכוללים (AEs) היה 64% עבור דופיקסנט ו-74% עבור פלצבו. תופעות הלוואי השכיחות  ביותר והאירועים החריגים ותופעות הלוואי בעלות עניין מיוחד כללו דלקת באף ובלוע (8% דופיקסנט, 9% פלצבו), זיהום בדרכי הנשימה העליונות (6% דופיקסנט, 8% פלצבו) ודלקת הלחמית (5% דופיקסנט, 0% פלצבו), זיהומים בנגיף ההרפס (6% דופיקסנט, 5% פלצבו) ותגובות במקום ההזרקה (2% דופיקסנט, 3% פלצבו).

דופיקסנט הוא נוגדן חד-שבטי אנושי לחלוטין המעכב את מסלולי האיתות של interleukin-4) IL-4) ו-interleukin-13) IL-13). הוא אינו תכשיר המדכא את מערכת החיסון ואינו מחייב ניטור מעבדתי. IL-4 ו-IL-13 הם מניעים עיקריים ומרכזיים של דלקת מסוג 2 שיש לה תפקיד מפתח באטופיק דרמטיטיס, אסתמה ודלקת כרונית של מערות האף (רינוסינוסיטיס עם פוליפים באף).

התוצאות המפורטות של ניסוי זה יוצגו במפגש רפואי בעתיד והנתונים יוגשו לרשויות רגולטוריות. ב-2016, מנהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) העניק סיווג של טיפול פורץ דרך לדופיקסנט על הטיפול באטופיק דרמטיטיס בינונית עד חמורה (בילדים בגיל 6 חודשים עד 11 שנים). השימוש בדופיקסנט בילדים שגילם צעיר מ-6 שנים הסובלים מאטופיק דרמטיטיס בינונית עד חמורה נמצא כיום במחקר קליני, והבטיחות והיעילות של שימוש זה טרם נבדקו במלואן על ידי רשות רגולטורית כלשהי.

אודות הניסוי בדופיקסנט

LIBERTY AD PRESCHOOL הוא מחקר שלב 2/3 בשני חלקים. מחקר שלב 3 אקראי, כפול סמיות המבוקר על ידי פלצבו (חלק ב') העריך את היעילות והבטיחות של דופיקסנט בשילוב עם קורטיקוסטרואידים לטיפול מקומי בחוזק נמוך כסטנדרט הטיפולי, בהשוואה לקורטיקוסטרואידים לטיפול מקומי בחוזק נמוך (פלצבו) בלבד, ב-162 ילדים בגיל 6 חודשים עד 5 שנים עם אטופיק דרמטיטיס בלתי מאוזנת בינונית עד חמורה.

יעדי המחקר העיקריים העריכו את שיעור המטופלים שהשיגו ציון הערכה כוללת ע"י החוקר (IGA) 0 (ללא נגעים) או 1 (כמעט ללא נגעים) ו-75% שיפור ב-EASI-75 לאחר 16 שבועות. EASI מודד את מידת המחלה וחומרתה. מטופלים שטופלו בדופיקסנט קיבלו 200 מ"ג (לילדים במשקל ≥5 ק"ג עד <15 ק"ג) או 300 מ"ג (לילדים במשקל ≥15 ק"ג עד <30 ק"ג) כל ארבעה שבועות.

בסה"כ השתתפו במחקר 162 מטופלים, שגילם הממוצע היה 3.8 שנים ו-61% מהם היו זכרים . כ-12% מהמטופלים היו ממוצא לטיני/היספאני ו-19% היו שחורים/אפרו-אמריקאים. בממוצע, מטופלים נכנסו למחקר עם אטופיק דרמטיטיס המכסה 58% מגופם ו-29% השתמשו בעבר במדכאי מערכת חיסון מערכתיים. בנוסף, ל-81% ממטופלים אלה הייתה לפחות מחלה דלקתית אחת מסוג 2 במקביל.

חלק ב' של מחקר שלב 3 התבסס על המידע של חלק א', מחקר שלב 2 בתווית גלויה, עם מינון עולה יחיד בעוקבה רציפה, להערכת הפרמקוקינטיקה והבטיחות של דופיקסנט בילדים מגיל 6 חודשים עד 5 שנים עם דלקת עור אטופית חמורה בלתי מאוזנת.

ילדים שהשלימו את חלק א' או חלק ב' של המחקר היו זכאים להירשם למחקר הארכה בתווית גלויה להערכת הבטיחות והיעילות של טיפול ארוך-טווח בדופיקסנט בקבוצת גיל זו.

אודות דופיקסנט

דופיקסנט מאושרת כיום בארה"ב, אירופה, יפן ומדינות נוספות ברחבי העולם לשימוש במטופלים ספציפיים עם אטופיק דרמטיטיס בינונית עד חמורה, וכן במטופלים מסוימים עם אסתמה או דלקת כרונית  של מערות האף (רינוסינוסיטיס עם פוליפוזיס אפית) באוכלוסיות גיל שונות. דופיקסנט מאושרת גם לטיפול באחת או יותר מההתוויות הללו בלמעלה מ-60 מדינות ברחבי העולם ולמעלה מ-300,000 חולים טופלו בה ברחבי העולם.

תכנית הפיתוח של דופילומאב

עד כה דופילומאב נחקרה ב-60 מחקרים קליניים בהשתתפותם של למעלה מ-10,000 מטופלים עם מחלות כרוניות שונות הנגרמות בחלקן מדלקת מסוג 2.

סאנופי וריג'נרון מבצעות מחקרים בדופילומאב במגוון רחב של מחלות, אשר הגורם המרכזי שלהן הוא דלקת מסוג 2 או תהליכים אלרגיים אחרים, כולל אסתמה בילדים (בגיל 6 עד 11 שנים, שלב 3), מחלת ריאות חסימתית כרונית עם עדות לדלקת מסוג 2 (שלב 3), דלקת ושט אאוזינופילית (שלב 3), בולוס פמפיגואיד  (שלב 3), פרוריגו נודולריס (שלב 3), אורטיקריה כרונית (שלב 3), סרפדת המושרית על ידי קור (שלב 3), דלקת כרונית במערות האף (רינוסינוסיטיס) ללא פוליפוזיס אפי (שלב 3), דלקת אלרגית פטרייתית של מערות האף (שלב 3), אספרגילוזיס אלרגית סימפונית-ריאתית (שלב 3) ואלרגיה לבוטנים (שלב 2). השימושים האפשריים האלה בדופילומאב נמצאים כיום במחקר קליני, והבטיחות והיעילות במצבים אלו טרם נבדקו במלואן על ידי רשות רגולטורית  כלשהי. סאנופי וריג'נרון מפתחות את דופילומאב במשותף במסגרת הסכם שיתוף פעולה כלל-עולמי.

הודעת העיתונות המקורית כוללית את המידע הבא:

About Sanofi and Regeneron, Sanofi Media Relations Contacts, Regeneron Media Relations Contacts, Sanofi Investor Relations Contacts Paris, Sanofi Investor Relations Contacts North America, Regeneron Investor Relations, Sanofi Forward-Looking Statements, Regeneron Forward-Looking Statements and Use of Digital Media

להודעת העיתונות המקורית בשפה האנגלית >>

נושאים קשורים:  עדכונים באטופיק דרמטיטיס בחסות חברת סאנופי
מאמרים נוספים שיעניינו אותך