מחלת דרייר 28.07.2021

האם מחלת דרייר מביאה לפגיעה בעיניים?

חוקרים מישראל העריכו את השכיחות של ממצאים פתולוגיים בעיניים של חולי מחלת דרייר ומצאו כי בעיות עיניים, ובפרט בלפריטיס ויובש, שכיחות ביותר בקרב הסובלים מהמחלה

מחקר תצפיתי פרוספקטיבי שפורסם בכתב העת American Journal of Ophthalmology נועד להעריך את השכיחות של ממצאים בעיניים בקרב חולים הסובלים ממחלת דרייר (Darier disease), מחלת עור גנטית עם דפוס של תורשה אוטוזומלית דומיננטית, במטרה להעריך את הצורך בבדיקות עיניים כחלק מהניהול השגרתי של המחלה.

החוקרים העריכו 36 נבדקים המאובחנים עם מחלת דרייר באמצעות שאלון הערכה ובאמצעות בדיקת עיניים מקיפה שכללה הערכה של חדות הראייה והשבירה, וכן בדיקה חיצונית ובדיקת מנורת סדק, כל זאת תוך תשומת לב מיוחדת לבחינת העפעפיים, הלחמית והקרנית.  הנבדקים עברו בנוסף ראיון רפואי על בסיס השאלון, וכן בדיקה על ידי רופא עור.

על פי השאלון הרפואי, 39% מהחולים דיווחו על בעיות עיניים, 36% על עיניים יבשות ו-42% על תשישות עינית לאחר קריאה ממושכת. בבדיקת העיניים התגלו נגעים של מחלת דרייר בעפעפיים של 55% מהחולים, דלקת שפת העפעף (בלפריטיס) בקרב 44% מהנבדקים, היפרמיה בלחמית בקרב 28%, ומשך קצר של זמן פירוק הדמעות (TBUT) בקרב 83% מהחולים. לא זוהה קשר מובהק בין הממצאים המתוארים לבין טיפול סיסטמי ברטינואידים, מין או גיל.

לסיכום, השכיחות הגבוהה של דלקת שפת העפעף ושל יובש בעין בקרב חולים במחלת דרייר, מדגישה את החשיבות של שילוב הערכת עיניים כחלק מהניהול השגרתי של הטיפול במחלה.

מקור:

Hammad, H et al. American Journal of Ophthalmology. 2021 Jul;227:139-142.doi: 10.1016/j.ajo.2021.03.011.

נושאים קשורים:  מחקרים,  מחלת דרייר,  דלקת שפת העפעף,  יובש
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו