עדכונים באטופיק דרמטיטיס בחסות חברת סאנופי 05.06.2021

תחלואה נלווית חוץ-עורית בחולים עם דלקת עור אטופית

חולים עם דלקת עור אטופית סובלים בשכיחות גבוה יותר ממחלות חוץ-עוריות וכי ההימצאות של תחלואה נלווית חוץ-עורית גבוהה במיוחד באנשים עם מחלה בינונית-קשה

אטופיק דרמטיטיס (צילום: אילוסטרציה)
אטופיק דרמטיטיס (צילום: אילוסטרציה)

דלקת עור אטופית (Atopic Dermatitis - AD) היא מחלה דלקתית כרונית המאופיינת על ידי גרד אשר מובילה לנטל גופני, פסיכולוגי וכלכלי גבוה. ממצאים ממחקרים קודמים מראים כי אנשים רבים עם דלקת עור אטופית סובלים מתחלואה זיהומית, דלקתית, קרדיווסקולרית ונפשית. עובדה זו מרמזת כי ייתכן ודלקת עור אטופית הינה מחלה סיסטמית עם השפעה רב-מערכתית מעבר לביטוייה העוריים.

מחקר ישראלי שפורסם בכנס ה-EADV בחן את התחלואה הנלווית החוץ-עורית הקשורה ב-AD ואת הקשר בין תחלואה נלווית לבין חומרת המחלה.

המחקר בוצע על בסיס מסד הנתונים של קופת חולים מכבי ובאמצעותו זוהו 94,483 חולים עם AD אשר הותאמו לפי גיל, מין ומקום מגורים למקרי ביקורת ללא AD ביחס של 1:1. הגיל החציוני של המשתתפים היה 11.2 שנים (טווח 5.7-28.4) ו-52.3% מהמשתתפים היו נשים. 33.5% מבין כלל המשתתפים היו בני 18 שנים ומעלה.

תוצאות המחקר הדגימו כי ההימצאות של מחלות מסוימות כמפורט מטה גבוהה יותר בחולי דלקת עור אטופית מאשר במקרי הביקורת ללא דלקת עור אטופית. קומורבידיות נפוצות יותר (p<0.05 עבור כל ההשוואות) בקרב חולי AD כללו:

  • מחלות אטופיות כדוגמת אסתמה, נזלת אלרגית, קונג'וקטיביטיס אלרגית ואלרגיות למזון
  • זיהומים של דרכי האוויר העליונות והתחתונות
  • מחלות עיניות
  • מחלות אוטואימוניות ונוירולוגית
  • הרעלות ופציעות
  • דיכאון וחרדה

בנוסף, נמצא כי ההימצאות של כל הקומורבידיות (מלבד זיהומים ויראליים לא ספציפיים ואלרגיות למזון) בחולי AD הייתה בקורלציה ישירה עם חומרת המחלה. אנליזה רב-משתנית הדגימה קשרים מובהקים סטטיסטית בין חומרה קשה יותר של AD (בינונית או קשה לעומת קלה) לבין מחלות אטופיות, זיהומים, מחלות עיניות,  אוטואימוניות, נוירולוגיות, פציעות והרעלות ודיכאון וחרדה.

מחקר זה מדגיש את הנטל המוגבר של מחלות חוץ-עוריות בחולי AD ובמיוחד באנשים עם מחלה בינונית-קשה ואת הצורך בזיהוי מחלות אלו על מנת לשפר תוצאים בחולי AD ולספק להם מענה הולם והוליסטי. החוקרים סבורים כי יש צורך במחקרים נוספים ובפרט מחקרי עוקבה על מנת להבין בצורה טובה יותר את הקשר בין AD תחלואה נלווית חוץ עורית.

מקור: 

Leshem, Y.A. et al.

נושאים קשורים:  עדכונים באטופיק דרמטיטיס בחסות חברת סאנופי
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות