מחלות מין 18.03.2021

שיעורי זיבה וכלמידיה בצעירים הטרוסקסואלים

במחקר שנערך בקרב אוכלוסיה עירונית צעירה בקולורדו נרשמו שיעורים נמוכים של בדיקות לאיתור מחלות מין אך שיעורים גבוהים של תוצאות חיוביות

כלמידיה. אילוסטרציה

שיעורי הזיהומים הנגרמים על ידי כלמידיה טרכומטיס (CT) וניסריה גונוריאה (GC) נמצאים במגמת עלייה. הנחיות לבדיקות סקר מתמקדות בעיקר באוכלוסיות של נשים פעילות מינית וגברים המקיימים יחסי מין עם גברים, ואילו שיעורי הזיהומים והבדיקות בקרב גברים הטרוסקסואלים אינם מובנים היטב.

במחקר רטרוספקטיבי שתוצאותיו פורסמו בכתב העת Sexually Transmitted Diseases, חוקרים העריכו את שכיחות הזיהומים ב-CT ו-GC ואת שיעורי הבדיקות שבוצעו כדי לאבחנם, בקרב מטופלים בין הגילאים 12-24 במרכזי בריאות עירוניים.

על מנת לערוך את המחקר, החוקרים עשו שימוש בנתונים ממאגרי רישום ממוחשבים של מידע רפואי ממספר מרכזי בריאות בדנבר, קולורדו, בין השנים 2017-2019. במחקר השתתפו 44,021 מטופלים, אודותיהם נאספו נתונים דמוגרפיים, נתונים אודות פעילותם המינית, האוריינטציה המינית שלהם ותוצאות בדיקות מעבדה. נעשה שימוש במבחני χ2 על מנת להעריך את ההבדלים בין קבוצות הניסוי.

החוקרים מצאו שמבין כלל משתתפי הניסוי, 37.6% עברו בדיקות, 15.0% נמצאו חיוביים ל-CT ו-3.4% נמצאו חיוביים ל-GC.

לגברים הטרוסקסואליים נצפה שיעור בדיקות שעמד על 22.8% ושיעור בדיקות חיוביות ל-CT ו-GC שעמד על 13.1% ו-3.0%, בהתאמה. בקרב נבדקים שתועדו כלא פעילים מינית, 7.5% נמצאו חיוביים ל-CT. זיהומים מרובים או זיהומים חוזרים נרשמו בקרב 29% מהמטופלים.

החוקרים סיכמו כי נצפו שיעורים נמוכים של בדיקות ושיעורים גבוהים של זיהומים ב-CT ו-GC בקרב כל קבוצות המטופלים, כולל גברים הטרוסקסואלים ואף במטופלים שתועדו במקור ככאלה שאינם פעילים מינית.

שיפור בביצוע בדיקות סקר בקרב אוכלוסיות אלו, במסגרת הטיפול הראשוני, עשוי להיות המפתח למאבק במגיפת המחלות המועברות ביחסי מין.

מקור: 

Douglas CM, O'Leary SC, Tomcho MM, et al. Sex Transm Dis. 2021;48(3):161-166. doi:10.1097/OLQ.0000000000001302

נושאים קשורים:  מחקרים,  זיבה,  כלמידיה,  מחלות מין,  בדיקות סקר,  שיעור זיהומים
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו