פסוריאזיס 19.01.2020

עתודת זרימה כלילית כסמן פרוגנוסטי מוצלח לתחלואת לב בקרב חולי ספחת

במחקר זה נאספו נתונים לגבי זרימת הדם הכלילית של חולי פסוריאזיס כדי להבין אם ערכי עתודת הזרימה עשויים להוות סמן פרוגנוסטי לתחלואה עתידית של לב וכלי דם בקרב חולים אלה

פסוריאזיס (אילוסטרציה)
פסוריאזיס (אילוסטרציה)

ספחת (פסוריאזיס) משפיעה על יותר מ-3% מהאוכלוסיה הכללית, וקשורה לסיכון מוגבר לאירועים מוקדמים של תחלואת לב וכלי דם ולתמותה. עורכי מחקר זה אמדו את התפקיד הפרוגנוסטי של עתודת הזרימה הכלילית (Coronary flow reserveי[CFR]) כסמן לתפקוד הכלילי ברמת כלי הדם הזעירים (Coronary microvascular function), בקרב חולי ספחת ללא תסמיני מחלות לב וכלי דם.

במחקר רטרוספקטיבי זה נותחו הנתונים של 153 חולי ספחת שגויסו באופן פרוספקטיבי (123 זכרים, גילאי 8±36 שנים), ולא סבלו ממחלות לב וכלי דם. ערכי CFR בעורק הכלילי השמאלי הקדמי היורד נמדדו בעזרת דימות על-שמעי של הלב בשיטת דופלר דרך בית החזה, במנוחה ובמהלך עירוי אדנוזין. CFR הוגדר כיחס שבין מהירות הזרימה הדיאסטולית במאמץ לעומת המהירות במנוחה. ערך CFR של 2.5 ומטה נקבע כסף להגדרת פגיעה בתפקוד הכלילי ברמת כלי הדם הזעירים.

פגיעה בתפקוד הכלילי ברמת כלי הדם הזעירים נמצאה אצל 23 מטופלים (15%). ניתוח נתונים על ידי רגרסיה לוגיסטית רבת-משתנים הראה שפגיעה בתפקוד הכלילי ברמת כלי הדם הזעירים הייתה קשורה לספחת חמורה (יחס סיכויים 3.1, P=0.03), לדלקת-מפרקים ספחתית (יחס סיכויים 2.9, P=0.03), ליתר לחץ דם (יחס סיכויים 4.1, P=0.009) ולמשך זמן ארוך מ-6 שנים ממועד אבחנת הספחת (יחס סיכויים 1.9, P=0.03). למטופלים עם ערכי CFR של 2.5 ומטה היו שיעורים נמוכים יותר של הישרדות נטולת אירועים (P<0.0001).

החוקרים הסיקו שבקרב חולי ספחת, ערכי CFR עשויים להוות סמן פרוגנוסטי מהימן להישרדות נטולת אירועי תחלואת לב וכלי דם ולסייע בזיהוי מטופלים בסיכון מוגבר לפיתוח סיבוכי לב וכלי דם. נדרשים מחקרים פרוספקטיביים נוספים בכדי להבין האם טיפולים ביולוגיים חדשים המסוגלים להפחית את היקף המחלה העורית, יכולים לשפר גם את התפקוד הכלילי ברמת כלי הדם הזעירים ואת הפרוגנוזה של חולים אלה.

מקור: 

Piaserico, S. et al. (2019). Atherosclerosis. 289:57-63

נושאים קשורים:  ספחת,  טרשת עורקים,  כלי דם,  פסוריאזיס,  מחקרים
תגובות