דלקת עור אטופית 10.09.2019

השפעת הטיפול בדופילומאב על שיעור הזיהומים בחולי דלקת עור אטופית

מטרת המחקר היתה לקבוע מהי ההשפעה של דופילומאב על שיעורי הזיהומים בקרב חולי דלקת עור אטופית בינונית עד חמורה

דלקת עור אטופית. צילום: אילוסטרציה

מטופלים הסובלים מדלקת עור אטופית (Atopic dermatitis) בינונית עד חמורה נמצאים בסיכון מוגבר לזיהומים, לרבות זיהומי עור וזיהומים מערכתיים. תרופות בעלות השפעה על מערכת החיסון (Immunomodulators, למשל: נוגדות-TNFי[Tumor necrosis factor], נוגדות-אינטרלוקין-23, נוגדות-אינטרלוקין-17, ונוגדות הקינאזה ג'אנוס [Janus]) מגדילות את הסיכון לזיהומים.

דופילומאב (נוגדן חד-שבטי שחוסם את חלק הקולטן המשותף לאינטרלוקינים-4 ו-13) היא תרופה מאושרת לשימוש במקרים של דלקת עור אטופית בינונית עד חמורה שאיננה בשליטה מספקת, ובמקרים של גנחת סימפונות (אסתמה) אאוזינופילית בינונית עד חמורה, או כזו התלויה במתן קורטיקו-סטרואידים פומיים.

מטרתו של מחקר זה הייה לקבוע מהי ההשפעה של דופילומאב על שיעורי הזיהומים בקרב חולי דלקת עור אטופית בינונית עד חמורה.

מחקר זה היה ניתוח של נתונים שנאספו משבעה ניסויים קליניים בדופילומאב, שהיו אקראיים ומבוקרי אינבו, בהם השתתפו מבוגרים שסבלו מדלקת עור אטופית בינונית עד חמורה. הערכת שיעורי הזיהומים התבססה על ניתוחי נתונים שהותאמו למידת החשיפה.

מתוך 2,932 מטופלים, 1,091 קיבלו אינבו, 1,095 קיבלו דופילומאב במינון 300 מיליגרם אחת לשבוע, ו-746 קיבלו דופילומאב במינון של 300 מיליגרם אחת לשבועיים. בכלליות, לקבוצות הטיפול היו שיעורי זיהומים דומים לכל 100 שנות מטופל (אינבו - 155, דופילומאב אחת לשבוע - 150, דופילומאב אחת לשבועיים - 156, שילוב של שתי קבוצות הדופילומאב- 152), ושיעורים דומים של זיהומים שאינם קשורים לעור.

שיעורי הזיהומים הרציניים או החמורים הופחתו בטיפול עם דופילומאב (יחס סיכונים 0.43, P<0.05), כמו גם זיהומים חיידקיים וזיהומי עור אחרים שאינם הרפטיים (יחס סיכונים 0.44, P<0.001). למרות ששיעור הזיהומים עם נגיפי הרפס היו סך הכל גבוהים במעט בקבוצות הדופילומאב לעומת אינבו, זיהומי הרפס נגיפיים בעלי משמעות קלינית (אקזמה הרפטיקום, שלבקת חוגרת) היו פחות שכיחים בקבוצות שטופלו עם דופילומאב (יחס סיכונים 0.31, P<0.01). השימוש בתרופות מערכתיות נוגדות זיהומים היה פחות שכיח בקרב אלה שטופלו עם דופילומאב.

החוקרים הסיקו שדופילומאב קשורה לסיכון מופחת לזיהומים רציניים או חמורים או לזיהומי עור שאינם הרפטיים, ואיננה מגבירה את סך שיעורי הזיהומים לעומת אינבו בקרב חולי דלקת עור אטופית בינונית עד חמורה.

מקור:

Eichenfield, LF. et al. (2019). American Journal of Clinical Dermatology. 20(3):443-456

נושאים קשורים:  דופילומאב,  זיהומים,  דלקת עור אטופית,  מחקרים
תגובות