ספחת 22.08.2019

ירידה בספירת הלימפוציטים בחולי ספחת שטופלו ב-Fumaric acid ester

במטופלי ספחת שנוטלים Fumaric Acid Esters, ניטור תאי T לפי סוג יכול להיות יעיל יותר מניטור ספירת לימפוציטים מוחלטת ולספק תובנות לגבי היעילות והבטיחות של טיפול זה

במטופלי ספחת שנוטלים Fumaric Acid Esters, ניטור תאי T לפי סוג יכול להיות יעיל יותר מניטור ספירת לימפוציטים מוחלטת ולספק תובנות לגבי היעילות והבטיחות של טיפול זה. החוקרים מציעים להוסיף לניטור התרופתי ספירות תקופתיות של תאי T מסוג CD4+ ו–CD8+, במיוחד במטופלים יותר מבוגרים.

טיפול ב-Fumaric acid esters - FAEs הוא טיפול מוכר בספחת וידוע כגורם לירידה בספירת הלימפוציטים (Lymphopenia) בכ-60% מהמטופלים. מטרת המחקר היתה להעריך את ההשפעה ארוכת הטווח של Fumaderm (תרופה ממשפחת ה-FAE) על רמות תאי ה-T מסוג CD4+ ו-CD8, תאי ה-B מסוג CD19+ ותאי NK מסוג CD56 + בחולי ספחת.

המחקר הוא מחקר תצפיתי היסטורי שהתבצע במרכז בודד. החוקרים בדקו את רמות הלויקוציטים והלימפוציטים לפני השימוש ב-FAE ב-371 מטופלי ספחת (גיל ממוצע 47.8, 63.3% זכרים) ועקבו אחריהם במשך 2.9 שנים. נעשה שימוש ב-Flow Cytometry בשביל לאפיין את התאים.

הטיפול ב-FAE הוריד באופן ניכר את ספירות כל התאים שנמדדו. הירידה הממוצעת הכי גדולה לעומת הספירות הראשוניות נראתה בתאי CD8+ עם שיא שלילי של ירידה ב-55.7% לאחר שנתיים של טיפול. הסיכון לירידה בספירת תאי T עלתה באופן ניכר עם העלייה בגיל המטופלים וירדה באופן ניכר כאשר לטיפול נוסף Methotrexate וחומצה פולית. כמו כן, נראה שהירידה בספירת הלימפוציטים מגדילה את יעילות הטיפול ב-FAE.

מקור:

Dickel H. et al (2019). J Eur Acad Dermatol Venereol, 33: 893-905;

נושאים קשורים:  מחקרים,  ספחת,  לימפופניה,  מחקר היסטורי
תגובות