מלנומה 01.05.2019

הרכב המיקרוביוטה של המעי בעכברים מתווך חסינות למלנומה

חסינות אנטי סרטנית התלויה במיקרוביום של המעי מגבילה גדילת מלנומה בעכברים

ראיות מחקריות מצטברות מצביעות על כך שלמיקרוביוטה של המעי יש תפקיד חשוב בחסינות הגוף נגד גידולים סרטניים.

במחקר פורץ דרך שפורסם בכתב העת nature communication חוקרים מאוניברסיטת תל אביב והטכניון יחד עם מספר גדול של חוקרים אמריקאים, הדגימו כיצד שינויים במיקרוביוטה של המעי תורמים לחסינות נגד הגידול ולהגבלת התרחבות הגידול.

החוקרים מסבירים כי עכברים החסרים את ubiquitin ligase RNF5 מראים תגובתיות שונה למרכיבי חלבונים שאינם מקופלים unfolded protein responseי- UPR על ידי חלבונים, שקשורה בין היתר בהגברת הביטוי של רכיבי דלקתיים גיוס והפעלה של תאים דנדריטים והפחתת ביטוי של פפטידים אנטי-מיקרוביאליים בתאי אפיתל במעי. כמו כן, ביטוי UPR מופחת ניתן לראות גם בדגימות מלנומה אנושיות שהגיבו לטיפולים המתמקדים בנקודות בקרה אימונולוגיות.

החוקרים מראים שעכברי - / - Rnf5 מראים חסינות ירודה לגידולים ופנוטיפ שאין בו יכולות לעכב גידולים בעוד העברת 11 זני חיידקים, כולל B. רודנטיום, המועשרים ב- / -  Rnf5 לעכברים, גורם לחסינות נגד הגידול ומגביל מלנומה גידול בעכברי WT ללא חיידקים.

איתות UPR שונה, המודגם בעכברי - / - Rnf5 עולה בקנה אחד עם שינוי בהרכב המיקרוביוטה של המעי וחסינות נגד הגידול המאפשרת לשלוט על גידול מלנומה.

מקור:

Li, Yan, Roberto Tinoco, Lisa Elmén, Igor Segota, Yibo Xian, Yu Fujita, Avinash Sahu et al. "Gut microbiota dependent anti-tumor immunity restricts melanoma growth in Rnf5−/− mice." Nature communications 10, no. 1 (2019): 1492.

נושאים קשורים:  מלנומה,  RNF5,  מיקרוביוטה,  סרטן העור,  מחקרים
תגובות