שאת קשקשית של העור 10.04.2019

ניתוח מיקרו-גראפי בשיטת Mohs מביא לשליטה מצוינת בשאת קשקשית של העור

מחקר רטרוספקטיבי זה בדק את התוצאים הקליניים של טיפול בשאת אפיתל קשקשי בסיכון גבוה של העור עם שיטת מוס בלבד

המידע הקיים בנוגע לתוצאים הצפויים של טיפול בשאת אפיתל קשקשי בסיכון גבוה של העור עם ניתוח מיקרו-גראפי בשיטת מוס הוא מועט. החוקרים ביקשו לתעד את התוצאים השליליים בקרב חולי סרטן העור מסוג זה שטופלו בשיטת מוס ללא התערבות נוספת, ולקבוע האם מאפיינים קליניים מסוימים עשויים לסייע בחיזוי של תוצאים אלה.

במחקר רטרוספקטיבי זה נעשה שימוש בתיקים רפואיים של חולים מאובחנים בשאת אפיתל קשקשי בסיכון גבוה של העור, שקיבלו טיפול בתקופה שבין אוקטובר 2011 ועד דצמבר 2015.

647 גידולים עמדו בהגדרות ההכללה של המחקר. במהלך תקופת המעקב, נצפו 19 חזרות מקומיות (2.9%), 31 מקרים של גרורות לבלוטות (4.8%), 7 מקרים של גרורות מרוחקות (1.1%), ו-7 מקרי תמותה הקשורים ישירות למחלה (1.1%).

באנליזות רבות-משתנים נמצא ששני מאפייני מחלה (התמיינות נמוכה של תאי הגידול, וחדירה של הגידול מעבר לשומן התת-עורי) היו באסוציאציה חיובית לחזרות גידול מקומיות, גרורות לבלוטות ומקרי תמותה עם קשר ישיר למחלה.

החוקרים הסיקו שהתמיינות נמוכה של תאי שאת אפיתל קשקשי של העור בסיכון גבוה, וכן חדירה של הגידול עמוק מהשומן התת-עורי, עשויים להעיד על סיכון מוגבר לתוצאים שליליים של סרטן עור מסוג זה. בנוסף, טיפול בשיטת מוס בלבד מספק שליטה מצוינת על שולי הגידול עם שיעורים נמוכים של חזרות מקומיות, גרורות לבלוטות ותמותה עם קשר ישיר למחלה.

מקור: 

Marrazzo G, Zitelli JA, Brodland D. (2018). The Journal of the American Academy of Dermatology. 80(3): 633-638.

נושאים קשורים:  מחקרים,  סרטן העור,  שיטת מוס,  שאת קשקשית
תגובות