מלנומה 27.01.2019

גרורות לבלוטות לימפה במטופלים עם מלנומה בעובי בינוני

החוקרים מצאו כי גיל הינו גורם חשוב בהערכת הסיכון לגרורות בבלוטת הזקיף במטופלים עם מלנומה בעובי בינוני

מראה מיקרוסקופי של בלוטת לימפה (אילוסטרציה)
מראה מיקרוסקופי של בלוטת לימפה (אילוסטרציה)

ישנה שונות גבוהה בסיכון לחיוביות בלוטת זקיף בקרב מטופלים עם מלנומה בעובי בינוני, כאשר תת-סוג של מטופלים מדגימים סיכון נמוך למחלה בבלוטות לימפה.

מטרת המחקר הייתה לזהות קבוצה של מטופלים עם מלנומה בעובי בינוני אשר עבורם הסיכון למחלה בבלוטות הלימפה נמוך. המחקר בוצע בתבנית עוקבה רטרוספקטיבית במטופלים עם מלנומה בעובי בינוני אשר עברו חיתוך נרחב (wide excision) והערכת בלוטות לימפה בין השנים 2010-2013. המטופלים זוהו מתוך ה-National Cancer Database ועברו הערכה לקיום מחלה בבלוטות לימפה. אנליזת סיווג (classification) ועץ רגרסיה זיהו את הגורמים החשובים ביותר אשר שימוש במודל לזהות קבוצות בסיכון נמוך לחיוביות בלוטת זקיף.

מתוך 23,440 מטופלים, 14.7% היו עם גרורות בבלוטות לימפה. באנליזת קלסיפיקציה ועץ רגרסיה, מטופלים מעל גיל 55 ללא פלישה לימפווסקולרית עם עובי נגעים קטן מ-1.7 מ"מ היו עם שיעור חיוביות בבלוטות הזקיף של 4.9%. מודל אשר עשה שימוש בגיל ועובי במטופלים ללא כיב זיהה קבוצה בסיכון נמוך עם שיעור חיוביות בבלוטת הזקיף של 4.7%.

ראוי לציין כי המחקר בוצע באופן רטרוספקטיבית ויש לתקף את המודל שפותח באופן פרוספקטיבי.

החוקרים מסכמים כי גיל הינו גורם חשוב בהערכת הסיכון לחיוביות בלוטות לימפה במטופלים עם מלנומה באופן בינוני ויכול לסייע בזיהוי מטופלים ללא כיב אשר בהם ניתן להימנע מביופסיית בלוטות לימפה.

מקור: 

Hanna, A.N. et al. (2019) Journal of the American Academy of Dermatology  80(2), 443

נושאים קשורים:  מחקרים,  מלנומה,  גרורות בלימפה,  גיל
תגובות