השמנת יתר ואמצעי מניעה 05.02.2018

אמצעי מניעה הורמונליים בטוחים לשימוש גם בקרב נשים עם השמנת יתר

סקירת ספרות מצאה כי אין סיבה למנוע שימוש בגלולות משולבות למניעת הריון מנשים עם השמנת יתר, לאחר סקירת מצבן הרפואי. אמצעי מניעה המכילים פרוגסטין בלבד ואמצעי מניעה עם פעילות ממושכת בטוחים ומומלצים עבור נשים עם עודף משקל, ויעילותם אינה נפגמת מהמשקל העודף

השמנת יתר בקרב נשים (צילום: אילוסטרציה)
השמנת יתר בקרב נשים (צילום: אילוסטרציה)

לנשים עם השמנת יתר (obesity) יש צרכי בטיחות מיוחדים בבחירת אמצעים למניעת הריון, אך הראיה התומכת בבחירה שכזו הינה מפוזרת ולפעמים אף נוגדת את עצמה. למרות היעילות, הסבילות הטובה והבטיחות עבור רוב הנשים, אמצעי מניעה הורמונליים נמצאים בתת-שימוש בקרב נשים עם השמנת יתר, מחשש לכישלון אמצעי המניעה, עלייה במשקל ופקקת ורידים.

בוצע חיפוש מקיף בספרות המקצועית על מנת לאתר מחקרים שבחנו את השימוש באמצעי מניעה הורמונליים בקרב נשים עם עודף משקל והשמנת יתר, כולל ממצאי בטיחות. החוקרים לקחו בחשבון את ממצאי הבטיחות של אמצעי מניעה הורמונליים עבור נשים עם השמנת יתר אשר בריאות בסך הכל ועבור נשים עם השמנת יתר ותחלואות נלוות, כגון יתר לחץ-דם, סוכרת, מחלת כלי דם או היסטוריה של פקקת ורידים עמוקים (DVT).

לאורך זמן, לא קיימת ראיה משכנעת כי השמנת יתר מגבירה את הסיכון לכישלון אמצעי המניעה. נשים המשתמשות באמצעי מניעה הורמונליים עשויות לעלות מעט במשקל, באופן דומה לנשים שאינן משתמשות באמצעי מניעה הורמונליים.

הראיה העדכנית תומכת בשימוש בטוח בגלולות משולבות למניעת הריון על ידי נשים עם השמנת יתר, זאת לאחר סקר קליני מפורט, על מנת לפסול תחלואות נלוות שעשויות לפסול את התוויית השימוש בתכשירים המכילים אסטרוגן.

אמצעי מניעה המכילים פרוגסטין בלבד הינם בטוחים באופן כללי ואמצעי מניעה הפיכים עם פעילות ממושכת מהווים את השילוב המוצלח ביותר של יעילות, בטיחות ונוחות עבור קבוצה זו, אף כי מומלץ לשקול בצורה מותאמת אישית את השיטות הקיימות למניעת הריון.

מקור: 

Safety of hormonal contraception for obese women Ana Luiza L. Rochaa, Rayana R. Camposa, Marina M. S. Mirandaa, Laio B.P. Raspantea, Márcia M. Carneiroa, Carolina S. Vieirab,c and Fernando M. Reisa

נושאים קשורים:  השמנת יתר ואמצעי מניעה,  השמנת יתר,  משקל עודף,  אמצעי מניעה הורמונליים,  גלולות למניעת הריון,  פקקת ורידים,  גלולות משולבות,  בטיחות נטילת גלולות,  גלולות המכילות אסטרוגן,  פרוגסטין,  מחקרים
תגובות