דלקת עור אטופית 09.01.2018

מחקר בסורוקה: נמצא קשר מובהק בין דלקת עור אטופית בילדים ל-ADHDׂׂ

הסיכוי של ילדים הסובלים מאסטמה של העור לסבול מהפרעת קשב וריכוז ADHD גבוה יותר ב-75% מאשר בילדים ללא מחלת העור

מחקר חדש שנערך במרכז הרפואי סורוקה  מצא שהסיכוי של ילדים הסובלים מאסטמה של העור לסבול מהפרעת קשב וריכוז ADHD, שנחשבת להפרעה הפסיכיאטרית הנפוצה ביותר בגיל הילדות, גבוה יותר ב-75% מאשר בילדים ללא מחלת העור. המחקר הוצג לאחרונה בכנס השנתי של איגוד רפואת העור ופורסם בירחון המדעי Acta Dermatovenerologica Croatica.

דלקת עור אטופית (אסטמה של העור) היא מחלה כרונית, דלקתית, מגרדת ונפוצה ביותר, המשפיעה על 20% מהילדים בעולם המערבי. הפרעת קשה וריכוז (ADHD) משפיעה על כ-15% מאוכלוסיית הילדים בעולם המערבי.

טיפול נכון בדלקת עור אטופית משפר באופן משמעותי את איכות החיים של הילדים, מקל על הגרד ומאפשר שנת לילה טובה יותר. חשוב להקפיד על שמירה על לחות העור על ידי שימוש קבוע בקרם לחות, שימוש בתרופות המפחיתות גרד, ולפי הצורך שימוש בתכשירים מקומיים או בכדורים הניתנים במרשם רופא

Staquis
Pfizer Pharmaceuticals Israel Ltd
RX
Not covered by the Health basket
Staquis

OINT.: 2.5, 30, 60, 100 g. Should be applied twice dly. to affected areas. The drug is for topical use only and not for ophthalm., oral, or intravag. use. Topical tmt. of mild- moder. atopic dermatit. in pts. 2 yrs. of age and older. C/I: Hypersens.

המחקר כלל 1,740 מטופלים שמתוכם 840 מטופלים עם דלקת עור אטופית בין הגילאים 0-18 שנים, שהשוו ל-900 מטופלים בעלי אותו גיל ומין ללא דלקת עור אטופית.

ממצאי המחקר הראו מובהקות סטטיסטית והוכיחו ששיעור הפרעות קשב וריכוז (ADHD) היה גבוה יותר (7.1%) בקרב החולים עם דלקת עור אטופית לעומת קבוצת הבקרה של המטופלים ללא דלקת עור אטופית (4.1%).

ד"ר אמיר חורב, רופא עור מומחה ומנהל שירות רפואת עור ילדים בסורוקה: "השכיחות הגבוהה יותר של הפרעת קשב וריכוז בקרב ילדים עם דלקת עור אטופית יכולה להיות קשורה בגרד ובהפרעות שינה שנפוצים בילדים עם דלקת עור אטופית. הפרעות שינה דווחו בעלות השפעה שלילית על הזיכרון, ההתנהגות והקשב ותורמות להתפתחות הפרעת קשב וריכוז בהמשך. ניתן לקבוע שיש קשר מובהק בין שתי המחלות, אך לא ניתן לקבוע קשר סיבתי".

צוות המחקר כלל את ד"ר אמיר חורב, רופא עור מומחה ומנהל שירות רפואת עור ילדים בסורוקה, פרופ' אלכס זבולונוב , מנהל מחלקת עור בסורוקה יחד עם פרופ' ארנון כהן וד"ר אריס מנור מהכללית וחוקרים מאוניברסיטת בן גוריון.

נושאים קשורים:  אסתמה של העור,  אטופיק דרמטיטיס,  מחקרים,  ADHD,  דלקת עור אטופית,  אסטמה של העור
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות