תיאור מקרה 25.10.2017

נער בן 17 עם קצב ההזעה הגבוה ביותר שתועד בספרות המקצועית (5.8 ליטר/שעה)

האם גליקופירולאט (glycopyrrolate), תרופה אנטיכולינרגית עם השפעות אנטי-מוסקריניות, הידועה ביכולתה לצמצם את ייצור הזיעה, תהיה מסוגלת להקטין את קצב ההזעה של המטופל?

נער בן 17 עם הזעת היתר החמורה ביותר במאמץ שתועדה עד כה, טופל עם גליקופירולאט, תרופה אנטיכולינרגית (אנטי-מוסקרינית), לפני ביצוע מאמץ גופני. גליקופירולאט, הן במינון גבוה והן במינון נמוך, הביאה להאטת קצב ההזעה ושיפור בסיבולת של המטופל למאמץ.

הזעת יתר (Hyperhidrosis) יכולה לגרום להתייבשות ולאי-סבילות למאמץ גופני. קיימים מספר דיווחי מקרים של קצבי הזעה גבוהים באופן קיצוני בקרב ספורטאים. מוצג להלן דיווח מקרה של נער בן 17 עם קצב ההזעה הגבוה ביותר שתועד בספרות המקצועית (5.8 ליטר/שעה). מטרת החוקרים היתה לקבוע האם גליקופירולאט (glycopyrrolate), תרופה אנטיכולינרגית עם השפעות אנטי-מוסקריניות בעיקרן, הידועה ביכולתה לצמצם את ייצור הזיעה, תהיה מסוגלת להקטין את קצב ההזעה של המטופל במסגרת פעילות גופנית מבוקרת.

המטופל הונחה למלא אחרי פרוטוקול אימון שכלל ריצה על הליכון (במהירות 5.4-6.7 מייל/שעה עם שיפוע של ) בתא מבוקר עם אקלים חם, לאחר קבלת 0, 2 או 4 מ"ג גליקופירולאט. טמפרטורת הגוף, הדופק, תפיסת המאמץ הגופני וקצב ההזעה נוטרו בקרב שני הנבדקים.

לא נמצא קשר מובהק בין המינון של גליקופירולאט לבין מידת הירידה בקצב ההזעה ובטמפרטורת הגוף המקסימלית. עם זאת, ההשפעה הקלינית של הקטנת קצב ההזעה היתה חזקה מאוד. השיפור בקצב ההזעה של המטופל אפשר לו לשוב ולעסוק בספורט.

 ממצאים אלה מציעים כי גליקופירולאט, אף במינון נמוך, הוא שיטת טיפול בטוחה ויעילה לשליטה בהזעת יתר במאמץ.

מקור:

A case report: Glycopyrrolate for treatment of exercise-induced hyperhidrosis

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5557159/

נושאים קשורים:  הזעת יתר במאמץ,  גליקופירולאט,  אנטי-מוסקריני,  מחקרים,  תיאור מקרה
תגובות