חדשות 19.12.2016

ה - FDA אישר תכשיר חדש לטיפול בדלקת עור אטופית

יוקריסה (Crisaborole) מעכבת את הפעילות של האנזים פוספודיאסטראז-4 והוכיחה יעילות ובטיחות במחקר קליני גדול בו השתתפו מטופלים בני שנתיים ומעלה עם דלקת עור אטופית קלה עד בינונית

מנהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) מאשר את השימוש במשחה יוקריסה (Eucrisa - Crisaborole) לטיפול באקזמה (דלקת עור אטופית) קלה עד בינונית מגיל שנתיים ומעלה.

דלקת עור אטופית הינה מחלת עור דלקתית וכרונית אשר נקראת לרוב אקזמה – מונח כללי לתיאור דלקת בעור. דלקת עור אטופית הינה הסוג השכיח ביותר של אקזמה והיא מתפרצת לרוב בילדות ויכולה להמשך עד לבגרות. הגורמים לדלקת עור אטופית כוללים שילוב של מרכיבים גנטיים, חיסוניים וסביבתיים. העור הופך אדום, קשקשי ומופיעים גלדים וגירוד חמור. גירוד הנגעים מוביל לנפיחות, סדקים בעור, הופעת נוזל שקוף ולבסוף לקישיון ועיבוי העור.

יוקריסה הינה מעכב פוספודיאסטראז-4 (PDE-4 inhibitor), למרות שמנגנון הפעולה המדויק בטיפול בדלקת עור אטופית אינו ברור. יש למרוח יוקריסה פעמיים ביום באזור הדלקתי.

הבטיחות והיעילות של יוקריסה בוססו בשני מחקרים מבוקרי-אינבו בהם השתתפו 1,522 מטופלים בגילאי שנתיים עד 79 שהיו עם דלקת עור אטופית קלה עד בינונית. המטופלים שהוקצו ליוקריסה השיגו תגובה טובה יותר, עם עור נקי או כמעט נקי לאחר 28 ימי טיפול.

תופעות לוואי חמורות של יוקריסה כוללות תגובות של רגישות יתר. אין להשתמש ביוקריסה כאשר ידועה רגישות למרכיב הפעיל של יוקריסה, קריסבורול (סוג של בנזוקסבורול, לא משווק בארץ). תופעת הלוואי השכיחה ביותר של יוקריסה הינה כאב במקום הטיפול, אשר עשוי להתבטא גם בתחושת שריפה או עקצוץ.

 יוקריסה מיוצרת על ידי חברת התרופות אנאקור שנרכשה על ידי פייזר.

FDA approves Eucrisa for eczema
http://www.fda.gov/NewsEvents/Newsroom/PressAnnouncements/ucm533371.htm?source=govdelivery&utm_medium=email&utm_source=govdelivery

נושאים קשורים:  חדשות,  FDA,  יוקריסה,  Eucrisa,  Crisaborole,  קריסבורול,  בנזוקסבורול,  אקזמה,  דלקת עור אטופית,  מעכב פוספודיאסטראז-4,  אנאקור,  פייזר
תגובות