מחקרים 28.02.2016

הגבלה קלורית ופעילות גופנית בחולים עם אי ספיקת לב ומקטע פליטה שמור

לפי מחקר קליני רנדומלי בקרב חולים שמנים עם אי ספיקת לב ומקטע פליטה שמור גם הגבלה קלורית וגם פעילות גופנית שיפרו את הכושר הגופני, עם אפקט אדיטיבי כאשר השניים שולבו יחד, אולם במחקר זה לא נמצא שהיה לכך אפקט משמעותי על איכות החיים.

מרבית (מעל 80%) מהחולים עם אי ספיקת לב ומקטע פליטה שמור (HFPEF), הצורה השכיחה ביותר של אי ספיקת לב בגיל המבוגר, סובלים מעודף משקל או מהשמנה. חוסר סיבולת גופנית הוא התסמין הכרוני הראשון של HFPEF ומרכיב חשוב בירידה באיכות החיים.

במחקר הנוכחי ביקשו החוקרים לבדוק האם הגבלה קלורית או אימון אירובי משפרים את היכולת הגופנית ואת איכות החיים בחולים מבוגרים, שמנים עם HFPEF.

לצורך כך הם ביצעו מחקר רנדומלי מבוקר, בו השתתפו 100 משתתפים, בני 67 בממוצע עם BMI של 39.3, ועם HFPEF כרוני יציב. המשתתפים חולקו ל- 20 שבועות של הגבלה קלורית בלבד (דיאטה) או פעילות גופנית בלבד או שניהם יחד. קבוצת ביקורת כללה משתתפים שקיבלו שיחה טלפונית אחת לשבועיים בלבד. היכולת הגופנית נמדדה באמצעות צריכת השיא של חמצן (peak oxygen consumption) ואיכות החיים נמדדה באמצעות שאלון מינסוטה לחיים עם אי ספיקת לב (ציון של 0-105. ציון גבוה יותר מעיד על איכות חיים ירודה יותר הקשורה באי ספיקת הלב).

92 משתתפים הגיעו לסיום המחקר. נוכחות בפעילות הגופנית הייתה 84% ושיעור ההיצמדות לדיאטה היה 99%. שתי ההתערבויות הביאו לעלייה משמעותית ביכולת הגופנית; פעילות גופנית העלתה את ה peak V̇o2 ב- 1.2 מ"ל לק"ג לדקה (P<0.001) ודיאטה – עלייה של 1.3 מ"ל/ ק"ג/דקה (P<0.001). לשילוב של פעילות גופנית ודיאטה היה אפקט אדיטיבי; עליה של 2.5 מ"ל/ק"ג/דקה. משקל הגוף ירד ב- 7% באמצעות דיאטה, 3% באמצעות פעילות, 10% בקבוצה המשולבת ו- 1% בקבוצת הביקורת. לא נמצא שיפור משמעותי באיכות החיים.

בקרב חולים מבוגרים הסובלים מהשמנת יתר, עם אי ספיקת לב קלינית יציבה ומקטע פליטה שמור, הגבלה קלורית או פעילות אירובית משפרים את הסיבולת הגופנית ואפקט כנראה אדיטיבי. לא נמצא במחקר זה שיפור משמעותי באיכות החיים כפי שנמדדה באמצעות שאלוני מינסוטה לחיים עם אי ספיקת לב.

מקור:

Kitzman DW, Brubaker P, Morgan T, et al. Effect of Caloric Restriction or Aerobic Exercise Training on Peak Oxygen Consumption and Quality of Life in Obese Older Patients With Heart Failure With Preserved Ejection Fraction. A Randomized Clinical Trial. JAMA. 2016;315(1):36-46.
http://jama.jamanetwork.com/article.aspx?articleid=2480484

נושאים קשורים:  מחקרים,  אי ספיקת לב,  פעילות גופנית,  דיאטה
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו